» معرفی ویژگی های لوله گالوانیزه گرم و سرد

معرفی ویژگی های لوله گالوانیزه گرم و سرد

مقدمه

لوله گالوانیزه گرم و سرد در بسیاری از موارد و فرایند های صنعتی کاربرد دارند. از این لوله های گالوانیزه در صنایع مختلف برای کاربرد های گوناگون استفاده می شود. امروزه کاربرد این لوله ها در زمینه های مختلف بسیار افزایش یافته است. بر همین اساس روش های تولید و ساخت لوله های گالوانیزه، بر اساس کاربرد آنها می باشد. هر کدام از انواع لوله های گالوانیزه سرد و یا گرم دارای کاربرد های مختلفی می باشند. لوله های گالوانیزه نوع سرد و گرم؛ از جنس آهن و فولاد هستند. به همین دلیل این لوله ها دارای مقاومت و استحکام بالایی می باشند.


نحوه ساخت لوله های گالوانیزه سرد و گرم

همانطور که از نام این لوله ها پیدا است؛ لوله های گالوانیزه در دما های بسیار بالا ساخته و روکشی می شوند. بالعکس؛ لوله ها سرد در دماهای بسیار پایین ساخته می شوند. در ساخت لوله گالوانیزه سرد، لوله های فولادی و آهنی را در دمای بسیار پایین روکش کاری می کنند. به طوری که با قرار دادن لوله در دمای پایین، روکشی از جنس روی را بر روی آن قرار می دهند.

لوله گالوانیزه گرم در دما های بسیار بالا (حدود 500 درجه سانتیگراد بالای صفر) ساخته می شود. لوله های فولادی و آهنی را در دمای بالا قرار داده، سپس بر روی آن روکش های روی را قرار می دهند. هنگامی که لوله در دمای بالا قرار می گیرد؛ روی و آهن با یکدیگر واکنش داده و به طور محکمی به یکدیگر متصل می شوند. همین موضوع باعث می شود که استحکام لوله های گالوانیزه گرم بسیار بیشتر باشد.


تفاوت های لوله گالوانیزه سرد و گرم

یکی از مهم ترین تفاوت های این لوله ها، نحوه ساخت و روکش دار کردن آنها است. یکی در دمای پایین و دیگری در دمای بسیار بالا ساخته می شود. همین تفاوت دما باعث شده است که هر کدام کاربرد های ویژه خود را داشته باشند.

ü    لوله گالوانیزه گرم نسبت به لوله سرد، بسیار مقاوم تر است. علت آن هم برقراری پیوند و ارتباط بسیار قوی میان عناصر روی و آهن در دمای بالا است.

ü     ضخامت فلز روی در این لوله ها با یکدیگر متفاوت است. در لوله های گالوانیزه نوع گرم ضخامت فلز روی بیشتر است و این مقدار حدود 15 درصد از کل وزن لوله می باشد. در لوله گالوانیزه سرد، ضخامت فلز روی کمتر از 7 درصد می باشد.

ü    از آنجایی که لوله گالوانیزه گرم دارای مقدار بیشتری عنصر روی است؛ پس در محیط های شیمیایی و دارای مواد خورنده، بسیار کاربردی تر است. در مقابل نمی توان از لوله های گالوانیزه سرد در چنین محیط هایی استفاده نمود.

ü    طول عمر لوله های گالوانیزه گرم نسبت به لوله های سرد بیشتر می باشد.

ü    از آنجایی که استحکام و ضخامت لوله های گرم بیشتر است؛ در نتیجه قیمت بیشتری دارند. لوله های گالوانیزه سرد دارای قیمت های مناسب تری هستند.

لوله گالوانیزه گرم و سرد دارای مقاومت بالایی هستند.

کاربرد های لوله گالوانیزه گرم و سرد

استحکام بالا و دیگر مزایای بارز لوله گالوانیزه سرد و گرم؛ سبب شده است که این لوله ها کاربرد های فراوانی در صنایع مختلف داشته باشند.

ü    از این لوله ها می توان برای انواع ساختمان های مسکونی، اداری، بیمارستانی و ..... استفاده کرد.

ü    از این لوله ها برای حفاظت از سیم و کابل های ساختمان ها استفاده می شود. قرار دادن کابل ها و سیم ها درون لوله گالوانیزه سرد و گرم، سبب حفاظت بیشتر از آنها می شود.

ü    در صنایع کشاورزی می توان از لوله های گالوانیزه سرد و گرم استفاده نمود.

ü    لوله گالوانیزه سرد و گرم در مخابرات برای محافظت از کابل های فشار قوی برق نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

ü    این لوله ها در برق کشی و آبرسانی شهری بسیار مورد استفاده قرار می گیرند.

ü    همچنین در فاضلاب ها و لوله کشی فاضلاب از این لوله های گالوانیزه استفاده می شود.

ü    در صنایع شیمیایی از لوله های گالوانیزه، به ویژه لوله گالوانیزه گرم برای انتقال مواد استفاده می شود.

ü    لوله گالوانیزه گرم و سرد در جاده ها و گارد ریل ها نیز کاربرد دارند.


مزایای استفاده از لوله های گالوانیزه گرم و سرد

ü    مهم ترین و بارز ترین مزیتی که می توان برای لوله های گالوانیزه سرد و گرم تعریف کرد؛ میزان مقاومت و استحکام بالای آنها می باشد.

ü    استحکام و مقاومت بالای این لوله ها سبب شده است که در هر محیط صنعتی و در هر زمینه ای مورد استفاده قرار بگیرند. در نتیجه کاربرد های گسترده و وسیعی دارند.

ü    این لوله ها دارای طول عمر بسیار بالایی هستند.

ü    روکش های روی قرار گرفته بر روی لوله های گالوانیزه گرم و سرد سبب شده است که این لوله ها در برابر هرگونه عوامل خارجی مقاوم باشند. به طوری که می توان در محیط های مرطوب و شیمیایی از این لوله ها استفاده کرد؛ به گونه ای که زنگ نزنند و آسیب نبینند.

ü    این لوله ها ضد زنگ و ضد خوردگی هستند.

ü    لوله های گالوانیزه تنوع گوناگونی از نظر جنس، کارایی و اندازه دارند.


محافظت از کابل ها و سیم های برق با لوله گالوانیزه سرد و گرم

منبع:

آذرخش پایپ


فرم ارسال نظر