» امروزه همه ویپ می کشند، اما اصلا ویپ چیست؟

امروزه همه ویپ می کشند، اما اصلا ویپ چیست؟

دنیای ویپینگ مدام در حال گسترش است و به شدت هم جذاب! اما شاید چنین دنیایی برای کسانی که تازه وارد آن می شوند کمی گیج کننده باشد. در این مقاله که به تلاش کارشناسان پاپیون اکسسوری تهیه شده، می خواهیم ویپ را خیلی راحت و ساده، و در عین حال تخصصی با هم بشناسیم. با ما همراه باشید.


 ویپ چیست؟ مختصر و مفید

ویپ دستگاهی است که مایع دارای نیکوتین یا همان جویس را تبدیل به بخار می کند و به بدن شما نیکوتین می رساند و همچنین دارای طعم بوده و دود تولید می کند. یکی از اصلی ترین دلایل طراحی و ساخت ویپ این است که سیگاری ها بتوانند به راحتی و با لذت از سیگار دست بکشند، و تابحال ویپ در این زمینه بسیار موفق عمل کرده است. طبق تحقیقات سازمان ملی سلامت انگلستان، سیگارهای الکترونیکی و در نتیجه ویپ‌ها، ۹۵٪ ضرر کمتری نسبت به سیگارهای سنتی دارند.

 

 ویپ، پاد سیستم، یا سیگار الکترونیکی؟

به شکل کلی، این سه مورد شبیه به هم هستند، اما تفاوت های اساسی نیز دارند. در رابطه با پاد سیستم می توان گفت معمولا نیکوتین رسانی بیشتری نسبت به ویپ دارد اما تجربه ویپینگ شما با پاد نسبت به ویپ دود کمتری خواهد داشت، که این مورد بسته به سلیقه و نیاز شما می تواند به عنوان یک نکته مثبت یا منفی تلقی شود. همچنین قابلیت تنظیمات در ویپ نسبت به پاد بیشتر و متنوع تر است و به عنوان مثال می توانید ولتاژ مصرفی دستگاه و در نتیجه کامدهی آن را به همراه دما و ... کنترل کنید. یکی دیگر از تفاوت های این دو بین ماده مصرفی آنهاست که ویپ از جویس استفاده می کند که جلوتر راجع به آن توضیح می دهیم، اما پاد از سالت نیکوتین استفاده می کند که در واقع دارای نیکوتین بیشتری است، هرچند دیگر در حال حاضر می توان گفت تنوع این دو مایع از نظر طعمی تا حد زیادی نزدیک به هم است. در رابطه با سیگارهای الکترونیکی هم می توان گفت که به شکل کلی ویپ و پاد خود در این دسته قرار می گیرند، اما خود سیگارهای الکترونیکی نسبت به ویپ و پاد ضررهای بیشتر و مزیت های کمتری دارد. همچنین دستگاه هایی به اسم پادماد در بازار وجود دارند که ویژگی های هر دوی پاد سیستم ها و ویپ‌ها را دارند: در واقع آنچه خوبان همه دارند، او یکجا دارد!

 


 بخش‌های سازنده ویپ

ویپ از بخش های مختلفی تشکیل شده که هر یک وظیفه خاصی را به عهده دارند که در ادامه به هر یک از آنها در حد نیاز می پردازیم:

-         باتری/ماد – باتری در واقع نیروی لازم را به اتومایزر ویپ انتقال می‌دهد و آن هم مایع درون ویپ را داغ می کند و دود را تولید می کند. معمولا در حال حاضر از باتری داخلی در ویپ ها استفاده می‌شود که می توان آن را شارژ کرد و معمولا این شارژ از طریق USB-C یا Micro-USB اتفاق می افتد.این سیستم پیچیده نیست و از یک دکمه روی بدنه ویپ استفاده می‌شود که هم خاموش روشن دستگاه را بر عهده دارد و هم در زمان کشیدن ویپ آن را نگه می دارید. البته بعضا دستگاه ها هیچ دکمه ای نداشته یا نیازی به آن ندارند و با کام گرفتن از آنها دستگاه به شکل خودکار کار می کند. حال اگر باتریها هوشمندتر باشند به آنها ماد گفته می شود و آپشن هایی مثل کنترل دما و ولتاژ و ... را با چیپ‌ست‌های هوشمند و ظرفیت بیشتر به شما می‌دهند و البته در نتیجه استفاده از آنها سایز دستگاه نیز از حالت معمولی بزرگتر می‌شود.

-         اتومایزر/مخزن/کویل – اتومایزر در ویپ بخشی است که جویس را تبدیل به بخار می کند و کامدهی به وسیله آن صورت می گیرد. اتومایزر خود به دو بخش اصلی تقسیم می شود: مخزن و کویل. که مخزن می تواند از فولادضدزنگ و شیشه ساخته شده باشد یا پلاستیکی باشد. و اما ...

-         کویل کویل جایی است که اصل داستان اتفاق می‌افتد! در واقع کار کویل تبدیل کردن جویس شما به بخار است. سه ویژگی اصلی را باید در خرید کویل در نظر بگیرید:‌ مقاومت، وات، و طراحی جریان هوا. مقاومت که با واحد اهم هم مشخص می شود، در واقع میزان راحتی جاری شدن جریان الکتریکی در کویل را نشان می دهد. کویلهای مقاومت پایین برای کامدهی سنگین و ولتاژ بالا طراحی شده اند و برعکس. حواستان باشد که خارج از میزان مقاومت کویل از دستگاه کام نگیرید تا نسوزد. هرگاه کویل طعم سوختگی داد می توانید بفهمید که زمان عوض کردن آن فرا رسیده. راجع به طراحی جریان هوا نیز می توان گفت که ویپینگ شما می تواند دهان به ریه (MTL – Mouth to Lung) باشد، یعنی بخار اول وارد دهان و بعد ریه شما شود که معمولا این نوع کامدهی دود کمتری دارد و نیکوتین بالایی را به بدن شما می رساند و شبیه به تجربه سیگار است و معمولا پاد سیستم ها این نوع کامدهی را دارند؛ یا کامدهی می تواند مستقیم به ریه (DTL – Direct to Lung) باشد که در این حالت دود بیشتری در ویپینگ شما خواهد بود ولی نیکوتین کمتری به بدن شما می‌رسد و مثلا اگر فردی هستید که قلیان کشیدن را دوست دارید، چنین تجربه ای برای شما لذت‌بخش خواهد بود.

جویس یا E-liquid

جویس یا E-liquid در واقع همان مایعی است که در ویپ ریخته و بعد دود می شود. این ماده حاوی نیکوتین است. جویس می تواند طعم های بسیار متنوعی داشته باشد که به شکل کلی به چهار دسته تقسیم می شوند:‌ طعمهای تنباکویی، میوه ای، دسری و در نهایت طعم های یخی و خنک. همچنین بسته بندی های جویس حاوی حجمهای مختلفی از این ماده هستند: ۱۰، ۶۰، ۱۰۰، و ۱۲۰ میلی لیتر. همچنین میزان نیکوتینی که در جویس وجود دارد می توان متفاوت باشد: نیکوتین ۳، ۶، ۱۲ و ۱۸. که البته باید حواستان باشد که میزان نیکوتین موجود در جویس نسبت به نیاز شما به نیکوتین باشد و زیاده روی نکنید و از طرفی هم کم نباشد تا نیاز شما را برآورده کند. از طرفی سالت نیکوتین مایعی است که در پاد‌سیستم‌ها ریخته می‌شود. برندهای مختلفی جویس را تولید می‌کنند که از مطرح‌ترین آنها می‌توان به برندهای ویگاد، نستی، لودد و بسیاری برندهای دیگر اشاره کرد.

 

نکاتی برای خرید ویپ

توصیه می‌کنیم حتما ویپ از برندهای معتبر مثل گیک‌ویپ، ویپرسو، اسموک یا لاست‌ویپ تهیه کنید. توصیه دیگر ما این است که وقتی کویل شما جدید است پس از ریختن جویس بگذارید کویل ۱۰ دقیقه خیس بخورد و بعد شروع به ویپینگ کنید. و در نهایت حواستان به ولتاژ دستگاه باشد (آن را روی حداقل میزان ولتاژ توصیه شده برای کویلتان بگذارید).

در نهایت توصیه می کنیم حتما برای خرید ویپ به شکل آنلاین اقدام کنید. دلیل آن نیز این است که اول از همه با این کار شما در وقت و هزینه های خود صرفه جویی بسزایی می کنید. دوم این که با توجه به فضای رقابتی در وب، می توانید بهترین قیمت ها را پیدا کنید. و سوم این که تنوع محصولات در آنلاین شاپ ها نسبت به مغازه بسیار بیشتر است و می توانید وقت کافی برای فکر کردن، تصمیم گیری و خرید ویپ مورد علاقه تان صرف کنید. فروشگاه بزرگ پاپیون اکسسوری با تنوع بسیار بالا، بالاترین کیفیت و بهترین قیمت‌ها در خدمت شما عزیزان است.


فرم ارسال نظر