» معرفی پارچه سیلیکونی و ویژگی های آن

معرفی پارچه سیلیکونی و ویژگی های آن

مقدمه : پارچه سیلیکونی چیست؟ در دسته پارچه های نسوز و عایق صنعتی قرار دارد. این پارچه در واقع همان پارچه نسوز فایبرگلاسی است که با یک لایه سیلیکون نسوز پوشیده شده است. اضافه شدن لایه سیلیکون در این پارچه سبب شده است که مزایا و ویژگی های آن بهبود یابد. در هر واحد صنعتی و شیمیایی می توانید ردپای این پارچه های نسوز را پیدا کنید. مهم ترین علت استفاده از پارچه های سیلیکونی، مقاومت حرارتی بالای آنها در محیط های صنعتی می باشد. علاوه بر مقاومت حرارتی، این پارچه ها در برابر سایر عوامل مخرب مانند مواد شیمیایی، اسیدی، رطوبت و اشعه های مختلف مقاوم هستند. 


معرفی ویژگی های پارچه سیلیکونی

ü    پارچه نسوز سیلیکونی دارای وزن بسیار سبکی است. همین امر باعث شده است که کار کردن با آن و نصب آن آسان باشد. سبک بودن باعث می شود که بر روی تجهیزات حساس فشاری وارد نشود و مانند یک عایق نیز برای تجهیزات عمل کند.

ü    مقاومت حرارتی بالا یکی از ویژگی های بارز برای پارچه های نسوز سیلیکونی می باشد. در دماهای بیش از 1000 درجه سانتیگراد این پارچه ها مقاومت دارند و آسیبی نخواهند دید.

ü    منعطف بودن پارچه ها یکی از مزیت های دیگر است که می توان به این پارچه های نسوز اضافه کرد. علاوه بر استحکام بالای این پارچه ها انعطاف پذیری خوبی دارند و همین موضوع باعث شده است که در استفاده از آنها برای کاربرد های مختلف محدودیتی وجود نداشته باشد.

ü    این پارچه ها هیچگونه اصطکاک و چسبندگی با سطح مورد نظر ایجاد نمی کنند. این موضوع باعث می شود که نه وسیله مورد نظر آسیب ببیند و نه پارچه دچار ساییدگی شده و از بین برود.

ü    پارچه نسوز سیلیکونی در محیط های اسیدی و شیمیایی نیز از بین نخواهد رفت و مقاوم است.

ü    این پارچه نسوز در برابر اشعه های مضر نیز مقاوم است.

ü    دارای انواع مختلفی است.

 

کاربرد های پارچه سیلیکونی چیست

پارچه نسوز سیلیکونی کاربرد های مختلفی در صنایع گوناگون دارد. در واقع ویژگی های بسیاری که برای این پارچه تعریف شده، سبب شده اند که بتوان در زمینه های مختلفی از آن استفاده کرد. در ادامه به چند نمونه از مهم ترین کاربرد های پارچه نسوز سیلیکونی اشاره می کنیم.

ü    از پارچه های نسوز سیلیکونی برای ساخت پرده های ضد حریق استفاده می شود. این پرده ها در صنایع مختلف برای جلوگیری از آتش سوزی و انتقال حرارت استفاده می شوند.

ü    برای عایق کاری دستگاه ها و تجهیزات صنعتی که حرارت تولید می کنند از پارچه نسوز سیلیکونی استفاده می کنند. این پارچه ها به دور تجهیزات بسته شده و از انتشار حرارت به محیط بیرون جلوگیری می کنند.

ü    در انواع کوره های صنعتی مانند کوره های القایی از این پارچه های نسوز استفاده می شود.

ü    مورد استفاده در صنایع پتروشیمی، مخازن، صنایع نفتی، نیروگاه ها و ...

ü    از پارچه های نسوز سیلیکونی در ساخت لباس های ضد حریق، دستکش، پرده ها، کیسه های نسوز و لوازم آتش نشانی استفاده می شود.

ü    همچنین برای آب بندی کردن کوره های صنعتی می توان از پارچه سیلیکونی استفاده کرد.


انواع پارچه های سیلیکونی

ü    تنوع پارچه سیلیکونی می تواند از نظر اندازه، ابعاد و ضخامت آن باشد.

ü    اینکه پارچه نسوز سیلیکونی چه نوع عایقی است نیز انواع مختلفی دارد. پارچه نسوز سیلیکونی می تواند عایق رطوبت، حرارت، اشعه های مضر، مواد شیمیایی و ... باشد.

ü    نوع اتصالات و دوخت آنها می تواند متفاوت باشد و پارچه های گوناگون سیلیکونی را تشکیل دهند.


پارچه نسوز سیلیکونی انواع مختلفی دارد.


انتخاب و خرید پارچه نسوز سیلیکونی

پارچه نسوز سیلیکونی علاوه بر کاربرد و ویژگی های منحصر به فرد و گوناگون دارای طول عمر بالایی می باشد. مقاومت و استحکام این پارچه ها در واحد های صنعتی بسیار بالا است. به همین علت طولانی مدت عمر می کنند. اگر در هنگام خرید و انتخاب این پارچه ها به چند نکته مهم توجه کنید، قطعا این پارچه ها طول عمر بیشتری خواهند داشت.


اهمیت انتخاب پارچه های نسوز سیلیکونی

ü    قبل از اقدام به تهیه و خرید پارچه نسوز سیلیکونی برای زمینه مورد نظر خود، بهتر است که ابعاد دقیق مورد نیاز پارچه را به دست آورید. اینکه به چه مقدار پارچه و چه ابعاد و ضخامتی نیاز دارید بسیار مهم است. انتخاب نادرست ابعاد برای پارچه ها خصوصا در زمینه تجهیزات صنعتی مهم و حساس سبب به وجود آمدن مشکلاتی خواهد شد.

ü    توجه داشته باشید که دوخت پارچه سیلیکونی نیز با ابزار و نخ های نسوز انجام شده باشد. در غیر این صورت پارچه شما در کوتاه مدت در اثر حرارت و عوامل شیمیایی از بین خواهد رفت.

ü    اینکه پارچه نسوز سیلیکونی را برای چه منظوری انتخاب و خرید می کنید بسیار مهم است. برای مثال در واحد های صنعتی شیمیایی و بزرگ که حرارت زیاد وجود دارد باید پارچه هایی با مقاومت حرارتی بالا انتخاب شود. در غیر این صورت خطرات ناشی از حرارت، تجهیزات و کارکنان را به خطر می اندازد.

ü    شرکت Hitex Insulation (Ningbo) Co. Ltd با نام تجاری HITEX، در سال 2002 در چین واقع در یکی از بهترین مناطق صنعتی شهر نینگبو، تاسیس گردید. این مجموعه با تمرکز بر تولید و صادرات منسوجات نسوزِ فایبرگلاس، فایبرسرامیک و جدیداً پارچه نسوز سیلیکونی، شامل پارچه، طناب و نوار نسوز، در بازارهای جهانی مفتخر به کسب قدرت و تأثیری چشمگیر شده است. در سال 2011، از سرمایه‌گذاری 5 میلیون دلاری استفاده کرده و کیفیت محصولات خود را به طبقه برتر جهانی سوق داد. اکنون، با فروش به بازارهای آمریکای مرکزی، آمریکای لاتین، اروپای غربی و روسیه، به برتری عمده‌ای در مقابل رقبای چینی خود در بازار جهانی دست یافته است. به عنوان نماینده هایتکس در ایران، شرکت نیک گستران فرآذر مانا توانسته است به صورت گسترده و فعال در بازار منسوجات نسوز ایران حضور یابد.

 

توجه به ویژگی های پارچه نسوز سیلیکونی در زمان خرید مهم است.فرم ارسال نظر