» رابطه محل نصب، با انتخاب سنگ ساختمانی

رابطه محل نصب، با انتخاب سنگ ساختمانی

در دنیای امروز ساخت و ساز به یکی از صنعت‌های مهم و اساسی تبدیل شده است طوریکه روز به روز طراحی ها و معماری سازه‌ها مدرن تر و شیک‌تر می‌شود. فعالین حوزه ساخت و ساز مانند پیمانکاران و معماران تلاش زیادی می‌کنند تا از یک دیگر سبقت بگیرند و همین رقابت است که باعث شده است صنعت ساخت و ساز رونق زیادی داشته باشد. همانگونه که مطلع هستید برای ساختمان سازی مصالح متعددی استفاده می‌شود که در این بین سنگ‌ها نقشی اساسی دارند و به عنوان یکی از محبوب ترین و بنیادی ترین مصالح ساخت و ساز به شمار می روند.

ما در این مقاله قصد داریم به رابطه محل نصب با انتخاب سنگ ساختمانی بپردازیم و شرح دهیم برای هر قسمت از بنا یا ساختمان از چه نوع سنگی باید استفاده کنید اما این امر مستلزم این است که شما با انواع سنگ‌های ساختمانی طبیعی آشنایی داشته باشید و آن‌ها را بشناسید و از یکدیگر متمایز کنید پس پیشنهاد ما به شما این است که قبل از مطالعه این مقاله به سایت همراه سنگ به عنوان مرجع تخصصی انواع سنگ‌های ساختمانی سر بزنید و اطلاعات کافی در زمینه شناخت انواع مختلف سنگ‌های ساختمانی را به دست آورید همچنین شما می‌توانید به صورت رایگان از مشاوره خرید سنگ ساختمانی یا کارشناسان مجرب این گروه بهره‌مند شوید و سوالات خود را از آن‌ها بپرسید.


یک اشتباه رایج در انتخاب سنگ ساختمانی

شاید شما در ذهن خود فکر می‌کنید که محل نصب چه ربطی در خرید سنگ سنگ ساختمانی دارد اما قاطعانه باید بیان کرد که هر فردی قبل از خرید سنگ‌های ساختمانی باید به این موضوع دقت کند که برای کدام قسمت از سازه خود قصد دارد دارد سنگ خریداری کند. متاسفانه خیلی از افراد به این موضوع اهمیتی نمی‌دهند و یک نوع سنگ را برای تمام قسمت‌هایی که قصد پوشاندن آن‌ها با سنگ را دارند خریداری می‌کنند اما این رویکردی بسیار اشتباه در ساخت‌وساز و با این کار ضرر مالی و هزینه‌ی اضافی برای خود می‌تراشند زیرا سنگ‌ها همانگونه که اشاره کردیم انواع مختلفی دارند و از نظر جنس و ساختار، مقاومت و دوام، جذب آب و ... با هم متفاوت هستند.


محل نصب سنگ ساختمانی کجاست؟

سنگ‌ها در ساخت و ساز کاربردهای متنوع و زیادی دارند و سنگی که برای هر قسمت انتخاب می‌شود باید از یکسری ویژگی‌ها برخوردار باشد تا کارایی لازم را نیز داشته باشد.


سنگ را برای فضای بیرونی می‌خواهید یا فضای درونی

اولین و اساسی ترین نکته در انتخاب سنگ این است که مشخص کنید قصددارید برای فضای بیرونی و باز ساختمان از سنگ استفاده کنید یا برای قسمت‌های داخلی ساختمان از آن بهره بگیرید. سنگ‌ها نحوه شکل‌گیری متفاوتی دارند و همچنین در ساختار خود کانی‌های مختلفی دارند که مقدار هر کدام از این کانی‌ها در جنس سنگ تعیین کننده است. تراکم بافت، تخلخل میزان جذب آب و مقاومت در برابر شرایط جوی و نور خورشید فاکتورهای مهمی است که باید در این زمینه به آن‌ها توجه کنید.

به عنوان مثال سنگ‌هایی نظیر لایمستون و مرمریت برای به کارگیری در فضاهای بیرونی و باز به هیچ وجه مناسب نیستند زیرا جنس این سنگ‌ها آهکی است و میزان جذب آب در آن‌ها زیاد است و زمانی که در فضای باز قرار می‌گیرند بعد از مدتی در اثر سرما و گرما، بارش برف و باران و نور خورشید دچار پوسیدگی، شوره زدن و فرسودگی می‌شوند که این کار شما را مجبور می‌کند بعد از مدتی دوباره با هزینه اضافی دست به تغییر آن‌ها بزنید یا اینکه باعث کاهش ارزش سازه شما خواهد شد اما بر عکس سنگ‌های نامبرده شده یکسری از سنگ‌های مانند تراورتن، کریستال یا چینی، گرانیت و مرمر با توجه به ساختار و جنسی که دارند برای به کارگیری در فضای باز و بیرونی مناسب هستند زیرا جذب آب کمتری دارند، در برابر شرایط جوی مقاوم هستند و از دوام و ماندگاری بیشتری برخوردار هستند .


سنگ را برای نما می‌خواهید یا کف؟

بی شک بین سنگ‌هایی که در نمای ساختمان استفاده می‌شوند با سنگ‌هایی که در کف استفاده می‌شوند تفاوت‌هایی است که باید به آن توجه داشته باشید. سنگی که در نمای اصلی ساختمان و در فضای بیرونی نصب می‌شود باید علاوه بر مقاوم بودن در برابر شرایط جوی مختلف و میزان جذب آب پایین یکسری ویژگی‌های دیگر داشته باشد مانند وزن سبک این موضوع یکی از اساسی‌ترین نکته‌ها در انتخاب سنگ نماست زیرا نصب اینگونه سنگ‌ها خطرات ناشی از افتادن سنگ از ارتفاع را کاهش می‌دهد.

چسبندگی بالا یکی دیگر از مولفه‌هایی است که سنگ نما باید داشته باشد و برای این کار سنگ‌هایی که بافت متخلخل دارند مناسب است زیرا دوام و ماندگاری سنگ را چند برابر می‌کند. ظاهر زیبا دیگر ویژگی مهمی است که سنگ نما باید داشته باشد چون اولین چیزی که به چشم هر بیننده‌ای می‌خورد همین نمای ساختمان است و هر چقدر سنگ نما زیباتر باشد ارزش ساختمان دو چندان خواهد شد.

همچنین مقاومت در برابر نور خورشید فاکتور مهمی است که باید در انتخاب سنگ نما به آن دقت کنید زیرا خیلی از سنگ‌های بعد از مدتی که در معرض نور خورشید قرار می‌گیرند رنگ و زیبایی خود را از دست می‌دهند. با توجه به نکاتی که بیان شد از نظر ما بهترین سنگ برای نمای اصلی ساختمآن‌ها سنگ تراورتن است به این دلیل که هم متخلخل است، هم وزن سبکی دارد، از چسبندگی بالایی برخوردار است، جلوه زیبایی دارد، در برابر شرایط جوی و نور خورشید مقاوم است و از طیف رنگی گوناگونی برخوردار است.

اما سنگی که برای سنگ‌فرش و پوشش کف استفاده می‌شود باید از ویژگی‌هایی نظیر استحکام بالا، بافتی متراکم، ساب‌پذیری فوق العاده، مقاومت سایشی بالا، مقاومت فشاری زیاد، جلوه زیبا برخوردار باشد. هرچقدر که سنگ ساختمانی دارای خلوص بیشتری باشد و یا اینکه استحکام بیشتری داشته باشد قیمت سنگ ساختمانی بیشتر می‌شود.

در این مقاومت در برابر سایش و فشار اهمیت بیشتری نسبتا به سایرین دارند زیرا سنگ کف مداوم در معرض اصحکاک و عبورو مروراست پس نباید بعد از مدتی سطح آن کدر شود و لکه بپذیرد و زیبایی خود را از دست بدهد. در بین تمام سنگ‌های ساختمانی مرمریت‌ها به عنوان بهترین سنگ کف شناخته می‌شوند اما سنگ‌هایی نظیر کریستال، گرانیت و مرمر ها هم برای این کار مفید هستند. البته اگر قصد دارید از مرمریت‌ها برای قسمت‌های باز استفاده کنید باید آن‌ها را در قطرهای بیش از دو سانتی متر و با فراوری‌های مختلفی مانند فلیم، چرمی، تیشه ای و سند پلاست تهیه کنید.  

فرم ارسال نظر