» آیا پیاده روی برای سلامتی مفید است؟

آیا پیاده روی برای سلامتی مفید است؟

حتما شما هم شنیده‌اید که پیاده‌روی برای سلامتی مفید است. احتمالا به دکتر مراجعه کرد‌ه‌اید و از سبک زندگی پر مشغله و ناسالم خود صحبت کرده‌اید و پزشک به شما پیشنهاد پیاده‌روی داده است. شما هم با خود فکر کرده‌اید که آخر پیاده روی چه فایده‌ای می‌تواند برای ما داشته‌باشد؟ آیا راه رفتن می‌تواند جایگزین مناسبی برای ورزش کردن باشد؟

بیایید با دقت بیشتری پیاده روی را بررسی کنیم. آیا پیاده روی برای سلامت مفید است؟ اگر آری، چه فایده‌ای برای سلامت ما دارد و چگونه می‌توان با پیاده روی سلامت خود را بهبود بخشید؟ این ورزش نرم و ساده چه تاثیری بر روی سیستم‌های مختلف بدن ما دارد و چگونه می‌تواند باعث بهبود آنها شود؟

در ادامه به این مسئله می‌پردازیم. اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که وقت برای ورزش کردن ندارید و حتی توان انجام ورزش سنگین را ندارید، می‌توانید با دانستن واقعیت‌هایی درباره پیاده‌روی، این ورزش یا نرمش را در برنامه‌ی روزانه‌ی خود جای داده و به سلامت خود کمک کنید.


مزیت های پیاده روی برای ما

پیاده روی مزیت‌های خارق‌العاده‌ای دارد که سلامتی را بهبود می‌بخشد. با ایجاد این تغییر کوچک در فعالیت‌های روزانه، مانند پیاده‌روی به جای استفاده از ماشین، پیاده شدن از مترو یا اتوبوس قبل از اینکه به مقصد برسید و پیاده روی در بقیه راه، یا پیاده روی در هنگام رساندن کودکان به مدرسه، می‌توان به مزیت‌های پیاده روی دست پیدا کرد. پیاده روی فواید زیادی برای سلامت شما دارد و ما تنها به بررسی برخی از ویژگی های مفید پیاده روی منظم برای بدن و مغز می‌پردازیم.


1.     پیاده روی باعث کاهش وزن م ‌شود.

کاهش تحرک، عامل اصلی افزایش وزن است و باعث به هم خوردن تناسب اندام می‌شود. از طرفی پیاده روی با استقامت می‌تواند کاهش چربی و حفظ توده‌ی عضلانی را به حداکثر برساند، و به همین دلیل برای کاهش وزن مناسب عمل می‌کند است.

اگر می‌]واهید در زمان کوتاهی وزن خود را کم کنید و بدن شما آسیبی در این کاهش وزن نبیند، بهترین کار، کاهش وزن با پیاده روش است. به جای اینکه هر روز با ماشین بروید و از نانوایی نان بخرید، پیاده روی کنید و نان را تهیه کنید. این بهترین کار است.


2.     پیاده روی خطر ابتلا به بیماری های مزمن را کاهش می دهد.

پیاده روی نوعی فعالیت بدنی روزانه است که نتیجه آن باعث کاهش چربی‌های دور شکم می‌شود. پس خطر ابتلا به بیماری زمینه ای مثل دیابت نوع ۲، مشکلات قلبی مانند فشار خون، بالا بودن چربی خون، مشکلات استخوانی و مفصلی مثل آٰتروز، سرطان و مرگ زودرس کم می‌شود.


3.     پیاده روی به آرامش و کیفیت خواب کمک می کند و راحت تر می خوابید.

پیاده روی منظم، می‌تواند به شما کمک کند بهتر بخوابید و در نتیجه آن در ادامه روز انرژی بیشتر داشته باشید. اگر می‌خواهید که شب‌ها خسته به تخت برسید و با گذاشتن سر خود بر روی بالشت به خواب بروید، باید فعالیت بدنی کنید. باید ورزش کنید! باید پیاده روی کنید. پس قبل از این که به مقصد برسید از مترو و اتوبوس پیاده شوید و با پیاده طی کردن مسیر تا مقصد کمی خود را خسته و در کنار آن ورزیده کنید. این می‌تواند به بهبود سلامت شما کمک کند.


4.     پیاده روی سلامت مغز را بهبود می بخشد و به حافظه کمک می کند.

پیاده روی منظم جریان خون را به مغز زیاد می‌کند و به سلامت مغز و حافظه کمک می‌کند. می‌دانیم که بالاتر رفتن سن، سلامت مغز به خطر می‌افتد. پس پیاده روی برای افراد مسن به محافظت از عملکرد ذهنی کمک می‌کند.

توجه داشته باشید که حافظه به مرور زمان و با افزایش سن ضعیف می‌شود و تحت تاثیر قرار می‌گیرد. اگر می‌خواهید که حافظه خود را حفظ کنید و از تحلیل رفتن آن جلوگیری کنید، بهتر است که با پیاده روش، از تضعیف آن پیشگیری کنید و طول عمر بیشتر و با کیفیت‌تری داشته باشید.


5.     سلامت پوست با پیاده روی حفظ می‌شود.

حتما شنیده اید که ورزش کردن باعث بهبود و درخشان شدن پوست می‌شود. خب پیاده روی هم یکی از اصلی‌ترین انواع ورزش کردن است. اگر می‌خواهید که سلامت پوست شما در شرایط خوبی باشد و پوست سالم و شفافی داشته باشید، باید سبک زندگی مناسبی داشته باشید و برای سلامت پوست خود تلاش کنید. یکی از این راه‌ها، ورزش کردن و یا همان پیاده روی کردن است. اگر پیاده روی کنید، می‌توانید یک قدم بزرگ در زیبایی و جلای پوست خود بردارید.


چطور پیاده روی را پشت گوش نیندازیم و همیشه آن را به موقع انجام دهیم؟

اپلیکیشن‌های مناسب متعددی در زمینه‌ی تناسب اندام برای گوشی‌های اپل و اندروید وجود دارد. اپلیکیشن‌های ترک و دنبال کننده پیاده‌روی، جزو چنین اپلیکشن‌هایی است که برای هر دو سیستم عامل در صفحه‌های مجازی وجود دارد. با استفاده از این برنامه‌های کاربردی می‌توانید الگوی پیاده‌روی خود را دنبال کنید تا علاوه بر کاهش وزن مناسب، بتوانید به سلامت سیستم‌های بدن خود کمک کنید. در استفاده از این اپلیکیشن‌ها باید زمان پیاده‌روی را ثبت کنید میزالن کاهش وزن و چربی سوزی و کالری سوزی را دنبال کنید.

پیاده‌روی برای افرادی که تمایل به کاهش وزن دارند خیلی مناسب است. اگر شما برای مدتی به صورت مستمر و با قصد جدی، هر روز حداقل 5 تا 6 کیلومتر پیاده‌روی کنید، اثرات آن را در بلند مدت خواهید دید. در کنار پیاده روی می‌توانید ورزش‌هایی مانند یوکا را هم انجام دهید که بسیار مفید هستند و به ریلکس شدن و آرامیش بدن شما کمک می‌کنند. اگر هر دو را باهم انجام دهید، کاهش وزن با سرعت بیشتری اتفاق می‌افتد و بدن شما کم‌تر متحمل آسیب‌هایی مانند افتادگی پوست می‌شود. توصیه ما به شما است است که بدون فوت وقت و از همین امروز پیاده‌روی را آغاز کنید تا به مزیت‌ها و فوایدی که در بالاتر اشاره کردیم نائل شوید.

از طرفی به یاد داشته ‌باشید که برای پیاده روی نه تنها ضرورتی دارد که در باشگاه ثبت نام کنید و نه لازم است که مربی داشته باشید. تنها باید مسیری را در پیش بگیرید و در نهایت موزیک مورد علاقه‌ی خود را گوش کنید و به پیاده روی بپردازید.

منبع:

https://doctoreto.com/blog/topics/healthy-life/life-style/


فرم ارسال نظر